חיסונים לנשים בהריון

עודכן ב: 26 ינו 2020

הריונית יקרה!


בעת ההריון חובה עלייך להיזהר שבעתיים כאשר את מכניסה לגופך חומרים שונים, וכמובן להיחשף מעט ככל האפשר לסיכונים סביבתיים אחרים, כולל מחלות זיהומיות. אבל, כל תרופה או חיסון, אשר אצל אדם רגיל ובריא גורמת לתופעות כאלו ואחרות (לעתים קשות) עלולה לפגוע הרבה יותר הן בך והן בעובר שבקרבך, וזאת בשל הנסיבות המיוחדות בהן אתם נמצאים, ובעיקר לאור העובדה שהעובר בשלבי התפתחות ראשונים והוא הרבה יותר רגיש מכל אדם אחר.

לכן, כדאי לך לבדוק היטב כל תרופה או חיסון לפני שאת לוקחת אותם – האם הם מתאימים לנשים בהריון.

מצד שני, את בוודאי רוצה לדעת מה ממליץ משרד הבריאות בנושא.


ובכן, ע"פ משרד הבריאות[1]:

1. לגבי חיסונים נגד חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח מומלץ לאשה המתכננת להיכנס להיריון לבדוק האם היא מחוסנת כנגד המחלות חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח. החיסונים נגד מחלות אלו הם חיסונים חיים-מוחלשים ואינם ניתנים במהלך ההיריון, גם לנשים שאינן מחוסנות מפני אותן מחלות.


2. חיסון נגד נגיף הפפילומה כחלק משגרת החיסונים המומלצת לנשים בגיל הפוריות, מומלץ לנשים בגילאי 9-26 להתחסן נגד נגיף הפפילומה. החיסון לא מומלץ בעת היריון.

3. חיסון נגד שפעת מומלץ לכל אשה הרה, בכל היריון, לקבל חיסון נגד שפעת.


4. חיסון נגד שעלת מומלץ לכל אשה הרה, בכל היריון, לקבל חיסון נגד שעלת, רצוי בין השבועות 27 - 36 להיריון.


5. חיסונים הניתנים לנשים הרות במקרים מיוחדים חיסון נגד טטנוס ודיפתריה - ניתן לאחר פציעה או לפני נסיעה לחו"ל.


אם את רוצה לדעת מה יש לתקשורת לומר בעניין, את בוודאי תתענייני בכתבה של ד"ר איתי גל שפורסמה ב-27.10.2019 ב-YNET, שכותרתה:

אלו הטיעונים של סרבני החיסונים – ומהן העובדות

האם יש קשר בין חיסונים ואוטיזם? האם מותר לנשים בהריון להתחסן? האם החיסון נגד נגיף הפפילומה נבדק מספיק? 10 המיתוסים הגדולים נגד חיסונים - וניפוצם.


הטענה העשירית שאותה "מנפץ" איתי גל היא: החיסונים מסוכנים בהריון

וכך הוא כותב:

זוהי טענה שגויה מיסודה. המחקרים הקליניים בדבר יעילות ובטיחות החיסונים כללו גם חיסונים הניתנים לנשים הרות. נכון להיום, גניקולוגים ממליצים לנשים הרות להתחסן נגד שפעת ושעלת. חיסונים נוספים הניתנים לפי הצורך לנשים מניקות לאחר הלידה כוללים אנטי טטנוס ושעלת, חיסון נגד חצבת, חיסון נגד וירוס הפפילומה, החיסון נגד מנינגוקוק ונגד הווירוס הגורם לאבעבועות רוח.


האם דבריו מדוייקים? כפי שראית בוודאי, ממש לא!!


החיסונים היחידים המומלצים באופן גורף לנשים בהריון הם החיסונים נגד שפעת ושעלת, ובמקרים מיוחדים בלבד גם טטנוס ודיפתריה.

צלילה קצת יותר עמוקה אל תוך החומר, בתדריך החיסונים הרשמי של משרד הבריאות, העניינים מפורטים מעט יותר.

להלן קטע מתוך "תדריך חיסונים, משרד הבריאות – אגף לאפידמיולוגיה, עדכון אוגוסט 2019, עמ' 61[2]:


חיסון במצבים מיוחדים – 1 חיסון פעיל – א. תרכיבים חיים-מוחלשים

יש להימנע ממתן תרכיבים חיים-מוחלשים לאשה בהריון, לרבות תרכיבים נגד אדמת וחזרת, חצבת אבעבועות רוח. הבסיס להנחיה הינו הסיכון התאורטי של תרכיבים חיים-מוחלשים. אם אשה חוסנה בתרכיב חי-מוחלש בהיותה בהריון, אין הצדקה להמליץ על הפסקת הריון. יש לשקול מתן תרכיב חי-מוחלש אם קיים סיכון גבוה לחלות כתוצאה מחשיפה לזיהום טבעי כגון תרכיב החי-מוחלש נגד קדחת צהובה YF לפני נסיעה למדינות אנדמיות למחלה זו.


לעומת זאת, להלן המלצות החברות המייצרות את החיסונים השונים שניתנים בישראל, כפי שמופיעות בעלון היצרן, וכן תוספות מתוך תדריך החיסונים הנ"ל:


חיסון נגד המופילוס אינפלואנזה בי

[מתוך תדריך החיסונים]: 2.1.3 הוריות נגד: הריון.

חיסון ה"אקט-היב" (ActHIB) נגד המופילוס בי לא נבדק על נשים בהריון ולא על נשים מיניקות, והוא אינו מאושר לנשים אלו[3].


חיסון נגד הפטיטיס בי

[מתוך תדריך החיסונים, עמ' 125]: הריון: אין עדות שלחיסון נגד דלקת כבד B יש השפעה טרטוגנית (גרימת מומים לעובר בעת ההריון) על העובר. מכיוון שדלקת כבד B בעת הריון, עלולה להיות מחלה קשה ולגרום לזיהום ממושך בילוד, יש לתת חיסון נגד דלקת כבד B לנשים הרות כאשר יש הוריה לכך. הנקה אינה מהווה הורית-נגד למתן חיסון נגד דלקת כבד לאם ולתינוק.


חיסון ההפליבסאב-בי (HEPLISAV-B®) של חברת דיינאוואקס (Dynavax) לא נוסה כלל על נשים בהריון. המידע הקיים אינו מאפשר לדעת את הפרופיל הבטיחותי של החיסון על נשים בהריון[4].


חיסון האנג'ריקס (Engerix) של חברת GSK – אין מחקרי רבייה בבע"ח, והחיסון לא נוסה על נשים בהריון, לכן לא מומלץ לנשים בהריון אלא במקרים יוצאי דופן של סיכון גבוה בלבד. אין מחקרים על נשים מיניקות[5].


חיסון נגד הפטיטיס איי

חיסון ההבריקס (HAVRIX) של חברת GSK – אין מחקרי רבייה בבע"ח, החיסון לא נוסה על נשים בהריון, ויש לתת אותו לנשים בהריון רק אם זה ממש נדרש. אין מחקרים שבדקו את השפעתו על נשים מיניקות[6].


חיסון נגד פוליו

פוליו [מתוך תדריך החיסונים[7]]:

הריון – ניתן לתת את החיסון במצבים בהם יש צורך בהתחסנות בגלל הסיכון הגבוה לחשיפה לנגיף הפוליו.

חיסון הפוליו סאבין (Polio Sabin™ (Oral)) לא נבדק על נשים בהריון. למרות שאין עדות לכך שלחיסון החי-מוחלש יש תופעות לוואי על העובר, בהתאם לעקרונות המקובלים, החיסון לא אמור להינתן לנשים בהריון אלא אם הן נחשפות באופן ברור לחיידק הפוליו-ווירוס. אין להשתמש באמצעי מניעה במהלך שלושה חודשים לאחר החיסון[8].

ההשפעה של החיסון על אימהות מיניקות לא נחקרה במחקרים קליניים. אין ביסוס לשום התווית-נגד. אפשר לתת את החיסון לנשים מיניקות[9].

חיסון האימווקס פוליו (IMOVAX POLIO) של חברת סאנופי פאסטר – מידע קליני מצביע על-כך שאפשר לקחת את החיסון בעת הריון, רק אם הדבר נדרש. אפשר להשתמש בחיסון בעת הנקה[10].


חיסון נגד דיפתריה-טטנוס-שעלת (DTaP)

טטנוס (פלצת) –דיפטריה (אסכרה) (Td) – [מתוך תדריך החיסונים, עמ' 91[11]]:

למרות שאין כל עדות לטרטוגניות (גרימת מומים לעובר בעת ההריון) של חיסון ה-Td, כיוון שלרוב האימהות ישנם נוגדנים נגד פלצת ובתנאים בהם נולדים הילודים בישראל אין סכנה לחשיפה לפלצת, אין סיבה למתן חיסון נגד פלצת כשיגרה לכל אישה בהריון שאינה מחוסנת. מומלץ על חיסון נגד פלצת (בתרכיב Td) לנשים בהריון שאינן מחוסנות ואשר משתייכות לקבוצת נשים שאצלן הלידה עלולה לקרות בתנאים בהם הילוד נמצא בסיכון להזדהם בשעת הלידה ו/ או אחריה, בעת טיפול בפצע הטבור (עמ' 91).


שעלת [מתוך תדריך החיסונים, עמ' 82[12]]:

חיסון נגד שעלת למבוגרים מנה אחת לפחות של תרכיב Tdap מומלצת לכל מבוגר מגיל 18 שנים ואילך (שלא קיבל מנה אחת של תרכיב זה), פרט לנשים הרות. להן מנת חיסון מומלצת בכל הריון, ללא תלות במספר המנות שהאישה קיבלה בעבר, לרבות בהריונות קודמים. עדיפות במתן חיסון זה יש לתת לקבוצות האוכלוסיה הבאות: נשים הרות (עדיף בשבועות 27 עד 36 של ההריון)...

השפעתו של חיסון האדסל (Adacel) לא נבדקה על התפתחות עוברים של נשים בהריון[13], ולא נבדקה השפעתו על נשים מיניקות[14].

חיסון ה- Poliacel (חיסון ה"מחומשת" של סאנופי) אינו נועד כלל לנשים בהריון או לנשים מיניקות[15].

חיסון הבוסטריקס (™Boostrix) של חברת GSK לא נבדק על נשים בהריון או על נשים מיניקות[16].


חיסון נגד חיידק הפנאומוקוק

[מתוך תדריך החיסונים, עמ' 207]: 9. אזהרות: 9.2 הריון - ניתן לחסן במקרים בהם יש הכרח עקב הסיכון הגבוה לחלות בזיהומים פנוימוקוקיים.

חיסון הפרבנאר-13 – אין מידע מספק לגבי הסכנה בשימוש בחיסון אצל נשים בהריון[17].

חיסון הפנאומו-וואקס-23 (PNEUMO 23) של חברת "מרק" – לא נערכו מחקרי רבייה על בע"ח, וכן לא נבדק על נשים בהריון ועל נשים מיניקות. מומלץ לתת לנשים בהריון רק אם יש צורך מובהק בכך, ולתת לנשים מיניקות בזהירות הראויה[18].


חיסון נגד וירוס הפפילומה

[מתוך תדריך החיסונים, עמ' 220[19]]:

הוריות נגד ואזהרות. 13.2.1 אזהרות. 13.2.2 הריון והנקה: אין עדות לכך כי החיסונים נגד נגיף הפפילומה במהלך הריון משפיעים על תוצאות הריון או בריאות היילוד. עם זאת, בגלל מיעוט המידע על מתן החיסון בהריון, יש לדחות מתן החיסון לאשה הרה. נשים שנכנסות להריון לפני השלמת סדרת החיסונים ימתינו להשלמת הסדרה עד לאחר הלידה. קבלת החיסון בזמן הריון אינה מהווה הוראה להפסקת הריון. מותר לחסן אשה מניקה.


חיסון הגרדסיל (GARDASIL) – בוצעו מחקרי רבייה על נקבות של חולדות במינונים המקבילים למינונים המומלצים לבני אדם. לא נמצאו עדויות על פגמים בפוריות הנקבות או פגיעה בעוברים לאחר השימוש בגרדסיל. עם-זאת, לא קיימים מחקרים נאותים בעלי בקרה טובה אצל נשים בהריון. בשל העובדה שמחקרים על בעלי חיים לא תמיד יכולים לצפות את התגובות בבני אדם, אין להשתמש בגרדסיל במהלך הריון, אלא-אם הדבר נדרש בבירור[20]. לא ידוע אם הגרדסיל מופרש בחלב-אם, והיות שתרופות רבות אכן מופרשות בחלב-אם יש לנהוג במשנה זהירות כאשר גרדסיל ניתן לאישה מיניקה[21].


חיסון הסרווריקס (Cervarix) – מחקרים ספציפיים של חיסון הסרווריקס על נשים בהריון לא נערכו. נתונים של נשים בהריון שנאספו כחלק מרישום נשים אלו, מחקרים אפידמיולוגיים, וחשיפה לחיסון בהיסח הדעת בעת ניסויים קליניים אינם מספקים כדי להסיק מסקנות האם החיסון בסרווריקס משפיע או אינו משפיע על הסיכון לתופעות לוואי בהריון, כולל הפלות ספונטניות... כאמצעי זהירות, עדיף להימנע מהשימוש בסרווריקס בזמן הריון. מומלץ לנשים בהריון, או לנשים שמנסות להיכנס להריון, לדחות או להפסיק את קבלת החיסון עד לסיום ההריון[22].


חיסון נגד חצבת-חזרת-אדמת (MMR)

[מתוך תדריך החיסונים, עמ' 135[23]]:

הריון. תרכיב MMR לא יינתן לאשה בהריון. עם זאת, אין צורך להזהיר את האשה להימנע מהריון לאחר קבלת התרכיב. הערה – אם במקרה התרכיב ניתן לאשה בהיותה בהריון, אין הצדקה לשקול הפסקת הריון, כי אין ראיות לגרימת נזק לעובר ע"י התרכיב.


חיסון נגד אבעבועות רוח

[מתוך תדריך החיסונים, עמ' 135[24]]:

מתן חיסון לקבוצות בסיכון: אוכלוסיית היעד: נשים בגיל הפוריות שאינן בהריון.

הוריות נגד ואזהרות למתן תרכיב Priorix-Tetra ותרכיב Varilrix – הריון.

הריון והנקה

הריון: מאחר שאין מספיק מידע לגבי השפעה אפשרית של חיסון נגד אבעבועות רוח שניתן בעת הריון על העובר, לא מומלץ לחסן נשים הרות. כמו כן, מומלץ להימנע מכניסה להריון חודש אחד אחרי קבלת החיסון. הימצאות אישה בהריון בסביבה המיידית של המועמד(ת) לחיסון אינה מהווה הורית נגד למתן החיסון. אם אישה חוסנה נגד אבעבועות רוח בהיותה בהריון או הרתה תוך חודש לאחר קבלת החיסון, אין הצדקה להמליץ על הפסקת ההריון.

הנקה: אין מניעה לחסן אישה מניקה נגד אבעבועות רוח.


תרכיב נגד הרפס זוסטר (שלבקת חוגרת) Varicella Zoster Vaccine

[מתוך תדריך החיסונים, עמ' 167