פרופ' איתמר גרוטו גילה לנו את מה שידענו עד עכשיו - אפשר להשתמש בחיסונים לא בטוחים ולא יעילים!

עודכן: 4 בפבר׳ 2020

נראה שבראיון שנתן פרופ' גרוטו לרדיו 103FM ב-2.2.2020, סיכם פרופ' איתמר גרוטו בשתי דקות וחצי בלבד (בין דקה 3:50 לדקה 5:20) את כל נושא החיסונים מצד אחד, והסיבות להססנות החיסונים מהצד השני.


כן, ממש כך!!


גרוטו (המשנה למנכ"ל משרד הבריאות), בעזרתו האדיבה של פרופ' נוסף – אריה אלדד, רופא בעצמו ובעברו קצין רפואה ראשי בצה"ל, ואפילו חבר-כנסת, מאשר את כל החששות שיש אצל הססני החיסונים לגבי בטיחות החיסונים, וגם אולי מסביר מדוע הפאניקה מהמחלות המידבקות כל-כך גדולה ומתודלקת כל הזמן ע"י גורמים עלומים.


כאשר המחלה מסוכנת אומר גרוטו, אפשר לתת לאוכלוסיה (ואפילו לכפות עליה) חיסונים שלא נבדקו כראוי לגבי יעילותם ובטיחותם!

כך עשו עם חיסון האבולה, כך אולי יעשו עם נגיף הקורונה החדש (כל-זאת אומר גרוטו) וכך (לדעתי) עושים עם שאר החיסונים כמו וירוס הפפילומה, החצבת, הפוליו ואולי בעתיד אפילו השפעת, ואולי זו הסיבה האמיתית מדוע דואגים "לנפח" את מחלות הילדות ואת המחלות הזיהומיות הנדירות, וגורמים לצי-בור לחשוש מהם כאילו כל אחת מהן עלולה לחסל את האנושות אם לא יחוסנו מפניהן.


[לחצו על התמונה. הקישור הוא לכתבה ב"מעריב אונליין" ובהמשך הכתבה אפשר לשמוע את הראיון).

להלן תמליל הראיון (שתיים וחצי הדקות החשובות):

פרופ' אריה אלדד: עובדים ברצינות לפתח חיסון? כי אני מבין שיש כאלה שאומרים: אין מה לפתח תרכיב נגד המחלה כי ממילא בעוד חודש היא תדעך ותיעלם.

פרופ' איתמר גרוטו: אז זהו. קשה לומר מה יקרה, אבל באמת לוקח לפחות חצי שנה עד שנה, זה תלוי גם במידת החומרה, זאת אומרת ככל שהחומרה תהיה יותר גדולה כנראה יסכימו וירצו ללכת לחיסון עם פחות בדיקות וניסויים בבני אדם. זאת אומרת, ככל שהמחלה קלה יותר אז אני מניח שזה יקח יותר זמן כי אז ירצו לנסות את זה על יותר אנשים לפני שהם מתחילים לתת את זה לאוכלוסייה בהיקף רחב. אז, גם יכולות היצור, זאת-אומרת גם כשייצרו חיסון ברור שיכולות היצור לא יהיו בכל העולם, ואם לא נפתח כנראה יכולת לפתח חיסון אצלנו אני מניח שלא נהיה הראשונים לקבל חיסון.

אריה אלדד: מה שאתה אומר זה שאם יש מגיפה קטלנית מאד, הרשויות שמאשרות מוכנות לוותר, לדלג על שלבים בבטיחות של התרופה ולהגיד "מספיק לנו בשלב הזה שזה מצליח לעצור את המגיפה בבעלי חיים, ואנחנו לא נדרוש בדיקות בטיחות בבני אדם, או יעילות בבני אדם"?

גרוטו: גם, אבל ברמה של פחות... של מספר משתתפים יהיה נמוך יותר, וגם יכול להיות שיבדקו רק שמופיעים נוגדנים ולא ממש את היעילות האפקטיבית, כי מודדים גם את היעילות האפקטיבית צריך אלפי אנשים ולזמן ארוך. הנה למשל עם האבולה ככה בעצם פיתחו חיסון בתהליך מהיר כזה, ויחסית אה, שוב-פעם, זו מחלה קטלנית אז מוכנים להתפשר על הבטיחות בהיבט הזה.

-------


אני הבנתי מדבריו אלו של גרוטו מספר דברים, ואשמח אם תוסיפו בתגובות מה אתם שמעתם בין השורות.


כמה זמן לוקח לפתח חיסון?

על-פי גרוטו, פיתוח חיסון נגד הנגיף עשוי לארוך לפחות חצי שנה או שנה.


מה???

זה כל מה שלוקח לפתח חיסון ולהוציא אותו ל"שוק"? האם חיסון זה לא כמו תרופה, שלוקח לפתח אותה "למעלה מ-12 שנה בממוצע"?